PL EN

Urządzenia grzewcze

Urządzenia grzewcze to dział poświęcony produktom, które umożliwiają utrzymanie odpowiednio zadanych, nawet wysokich temperatur wewnątrz komory.  

W naszej ofercie urządzeń grzewczych posiadamy suszarki laboratoryjne, cieplarki laboratoryjne, komory klimatyczne, komory fitotronowe, inkubatory CO2, piece laboratoryjne - również piece wysokotemperaturowe, łaźnie wodne, mineralizatory, jak również palniki gazowe.

Jednym z najważniejszych parametrów pracy urządzeń grzewczych jest zdolności do utrzymania zadanej temperatury przez ciągły i.e permanentną kontrolę parametrów pracy urządzenia. Przy czym zmiana temperatury pracy urządzania i nawet jej niewielkie wahania mogą mieć wpływ na pracę z badanymi materiałami. Chodzi o to w pracy z użyciem tych urządzeń, aby zmiany były jak najmniejsze, a proces fluktuacji był jak najmniejszy. W przypadku urządzeń takich jak cieplarki laboratoryjne lub suszarki laboratoryjne, procesy ogrzewania urządzeń prowadzone są z użyciem np. wentylatorów wewnątrz komory urządzeń. Zapewnia nam to lepszy rozkład temperatury wewnątrz urządzenia i poprawia procesy jednorodności temperatury w urządzeniu. W innym wypadku np. przy zastosowaniu procesów konwekcyjnego ogrzewania procesy te są zakłócone i wówczas mamy do czynienia z  niejednorodności temperatury. Z kolei to powoduję, iż rozkład temperatury w komorze może różnić się o kilka stopni w urządzeni. Gdy więc dokonamy pomiaru temperatury w komorze urządzania może okazać się, iż różnica wynosi kilka stopni Celsiusa.Niezwykle ważne w przypadku urządzeń grzewczych są zastosowane sterowniki w urządzaniu.

Większość urządzeń posiada obecnie sterowniki PID (regulator proporcjonalno-całkująco-różniczkujący, który to  regulator stosowany w układach regulacji składający się z trzech członów: proporcjonalnego, całkującego i różniczkującego). Jest on nowoczesnym regulatorem do kontroli procesów temperaturowych w urządzeniach termostatujących. W tym wypadku to po stronie renomowanego producenta leży kwestia jego odpowiedniego zestrojenia czyli parametryzacji w celu optymalizacji i kontroli zadanej temperatury w urządzeniu. W połączaniu z najczęściej obecnie stosowanym wyświetlaczem LED lub LCD (dotykowym) laborant posiada możliwości bezpośredniej obserwacji parametrów jakie zadał dla urządzenia grzewczego tj. np.: cieplarki lub suszarki laboratoryjnej.  Wskaźnik temperatury pokazuje również jak temperatura panuję wewnątrz komory urządzania i mamy możliwości kontroli na bieżąco pracy urządzenia. Często zdarza się, iż do takich urządzanie podłącza się inne media np. gazy. Wówczas , gdy badanych materiał wymaga inkubacji  w atmosferze gazu podawanych jest gaz do komory w odpowiednim monitorowanym stężeniu, które na bieżąco jest kontrolowane,  a jego odczyty mogą być modyfikowane w każdej chwili.

Urządzenia grzewcze mają zastosowanie w zakładach chemicznych i  przemysłowych, placówkach naukowo-badawczych, aptekach oraz instytucjach medycznych takich jak np. szpitale. Procesy zachodzące w urządzeniach służą badaniom materiałów chemicznych, inkubacji próbek, badaniu procesów wzrostu roślin, bądź też badaniu starzenia się materiałów poprzez stałe kontrolowane warunki temperaturowe. W  naszym asortymencie posiadamy nie tylko podstawową aparaturę do kontroli tych procesów, ale także bardziej specjalistyczne urządzenia grzewcze wykorzystywane w pracy laboratoryjnej. 

Bezpieczeństwo jest priorytetem przy pracy z urządzeniami grzewczymi, zwłaszcza w zakładach chemicznych, gdzie ryzyko awarii czy pożaru jest znaczne. Przestrzeganie procedur i regularne szkolenia są kluczowe. Regularna konserwacja i prawidłowa obsługa są niezbędne do zachowania efektywności i bezpieczeństwa urządzeń grzewczych. Należy przestrzegać zaleceń producentów oraz norm bezpieczeństwa.

Często na zlecenie klienta dokonujemy modyfikacji i przeróbek urządzenia tak, aby urządzenie mogło być dopasowane do aktualnych potrzeb klienta i spełniało jego wymagania w pracy laboratoryjnej.