PL EN
Wróć

Kalorymetry

  • Kalorymetr C1 IKA

    Kalorymetr C1 IKA

    Producent: IKA

    Nr kat.:

    • iso-9001-copy
    • shape-2601
    • shape-2680

    Opis: Zestaw zawiera: kalorymetr C 1, komora spalania C 1.10 ,chłodnica wodna RC 2 basic, W zestawie kalorymetr C 1, chłodnica RC 2 basic., W zestawie kalorymetr C 1,Komora spalania C 1.10 ,Podgrzewacz wody C 1.20, W zestawie: Kalorymetr C1, Komora spalania C1.12, Chłodnica RC 2 basic, W zestawie: Kalorymetr C1, Komora spalania C1.12, Podgrzewacz wody C 1.20

    sprawdź
  • Kalorymetr C200 IKA

    Kalorymetr C200 IKA

    Producent: IKA

    Nr kat.:

    • iso-9001-copy
    • shape-2601
    • shape-2680

    Zakres pomiarowy [o]: 40000 J

    sprawdź

Kalorymetry

Sprzęt laboratoryjny służący do pomiaru ciepła wydzielanego lub pobieranego podczas procesów chemicznych i fizycznych. Wykorzystuje się go głównie do wyznaczenia ciepła właściwego dla cieczy i ciał stałych oraz ciepła topnienia i ciepła parowania.

Kalorymetr co to

W zależności od temperatury stosuje się różne rodzaje kalorymetrów. Modele nieizotermiczne mierzą zmianę temperatury ciała o znanej pojemności cieplnej, a izotermiczne mierzą masę ciała ulegającego przemianie fazowej spowodowanej odprowadzaniem lub doprowadzaniem ciepła.

Wyróżnia się wiele rodzajów kalorymetrów, np. kalorymetr reakcyjny jest stosowany przy opracowywaniu produktów chemicznych oraz farmaceutycznych i służy do pomiaru ilości energii.

Posiadamy w sprzedaży również areometry.

Kalorymetr budowa

Kalorymetr składa się zazwyczaj z dwóch części: właściwego układu kalorymetrycznego, w którym przebiega badany proces i z płaszcza. Podstawową częścią przeznaczoną do pomiaru ciepła spalania jest bomba kalorymetryczna, czyli szczelnie zamykany cylinder stalowy, w którego wnętrzu umieszcza się naczynko z próbką substancji o znanej masie. Tak przygotowana zostaje umieszczona w kalorymetrze z wodą, do jej wnętrza wtłacza się tlen, a przez przechodzący przez nią drut żarowy przepuszcza się prąd inicjujący zapalenie się próbki. Następnie po zmierzeniu przyrostu temperatury wody w kalorymetrze, można obliczyć ciepło spalania. W podobny sposób można zmierzyć również efekty cieplne reakcji rozkładu, syntezy itp.

Zachęcamy również do zapoznania się z zakładką fotometry.

Kalorymetr zastosowanie

Najczęściej przyjmuje się, że służą one głównie do wyznaczania ciepła spalania oraz obliczania wartości opałowej różnych substancji stałych, płynnych i mieszanych. Można je jednak stosować szerzej i są bardzo uniwersalne. Pozwalają na uzyskanie informacji o właściwościach fizykochemicznych badanych substancji oraz na wykorzystanie tej wiedzy w zastosowaniach przemysłowych. Ponadto umożliwiają przeprowadzenie różnorodnych nowatorskich badań na uczelniach i instytucjach naukowych oraz badawczych.

Przykłady zastosowania kalorymetrów:

  • Substancje stałe – tradycyjne kalorymetry mogą być wykorzystywane i najczęściej są, do spalania paliw kopalnianych np. węgiel kamienny, brunatny i torf oraz do przetworzonych postaci węgla (brykiet, koks)
  • Substancje płynne i półpłynne – wśród substancji badanych w kalorymetrach można wyróżnić mazut, olej opałowy i napędowy, benzynę i naftę, analogicznie jak w przypadku ciał stałych, w kalorymetrach mogą być badane płynne produkty kosmetyczne, lakiery, płynne kleje, impregnaty itp.
  • Substancje mieszane – mogą być one poddawane próbom spalania w kalorymetrach

Zastosowanie specjalne i nietypowe

Urządzenia mogą być wykorzystane do badania zjawisk termicznych , zachodzących podczas reakcji endo- i egzotermicznych. Bada się w nich różne zjawiska fizykochemiczne, które mają charakter oczekiwany lub niepożądany.

Kalorymetr cena

Cena kalorymetrów zależy od modelu oraz zastosowania i zawiera się w granicach od ok. 150 zł do nawet kilkuset złotych. Odezwij się do nas po pełną wycenę.

Oferta dostępnych modeli znajduje się w zakładce urządzenia do badania właściwości chemicznych