PL EN

Destylacja z parą wodną

Destylacja jest to proces fizyczny polegający na ogrzaniu destylowanej cieczy do temperatury wrzenia, odprowadzeniu powstającej pary i ponownym jej skropleniu.
Destylacja z parą wodną opiera się na prawie Daltona które brzmi:

"Całkowita prężność pary nad roztworem kilku cieczy jest równa sumie ciśnień parcjalnych jego składników”

Destylacja z parą wodną, jest to metoda oczyszczania substancji stałych i ciekłych (o wysokich temperaturach wrzenia), nie mieszających się z wodą oraz lotnych, nie mieszających się z parą wodną. Przykładem destylacji parą wodną, jest wyodrębnianie olejków eterycznych z materiałów roślinnych.

Standardowy zestaw destylacyjny, składa się z kolby okrągłodennej lub kolby destylacyjnej zaopatrzonej w boczną rurkę), termometru, chłodnicy destylacyjnej i odbieralnika.

W przypadku niewielkiej ilości substancji, destylację przeprowadza się poprzez łapacz kropel, w kolbach do których dodaje się odpowiednią ilość roztworu wodnego który następnie zostaje poddany intensywnemu ogrzewaniu (do wymaganej, dla konkretnej destylowanej substancji, temperatury). Jeśli natomiast, destylacji podlegać będzie znaczna ilość materiału, parę wodną doprowadza się do układu z zewnętrznego kociołka w którym znajduje się podgrzewana woda.