Białystok wspiera banki mleka w całej Polsce
Banki mleka to po prostu specjalistyczne laboratoria, które wspomagają leczenie noworodków. Ich pracę finansuje NFZ, rządowe programy wspierają tworzenie i wyposażanie nowych placówek. Co więcej, to właśnie w Białymstoku działa firma charytatywnie wspierająca ich funkcjonowanie. Paradoksalnie... na razie w stolicy województwa podlaskiego nie ma szans na stworzenie banku mleka.
Pierwszy w Polsce bank mleka — niewielki, pilotażowy — powstał w Szpitalu CMKP im. W. Orłowskiego w Warszawie, dokładnie 28 marca 2012 r. - Na ten projekt patrzyła cała Polska — wspomina dr hab. Aleksandra Wesołowska pracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego. - Bank powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu Konsultant ds. Neonatologii na Mazowszu, prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej oraz dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, decydująca była jednak otwartości ówczesnych władz szpitala.
- Decyzję na tak podjął dyrektor Jan Czeczot. Oni wszyscy zaufali i zaryzykowali, bo w 2012 r. karmienie dziecka mlekiem innej kobiety było wręcz traktowane jak cofanie się w aktualnych trendach medycznych. A to była nowatorska procedura, tylko w Polsce po prostu niestosowana — dodaje Wesołowska.
Pierwszy duży, regionalny bank mleka powstał w Toruniu w 2015 r. Prawdziwy rekord padł w 2018 r., kiedy to powstało sześć banków mleka m.in. we Wrocławiu, Rzeszowie, Gdańsku, Gdyni. Ich tworzenie oraz wyposażanie wspierał rządowy program "Za życiem" - w tym roku w jego budżecie do rozdysponowania jest ponad 970 mln zł. Co ważne — od 2017 r. koszty działania banków mleka refunduje NFZ.
- Ostatni czas pandemii pokazał, jak bardzo te banki mleka kobiecego były potrzebne — mówi szefowa fundacji. - Wcześniaki miały wtedy bardzo utrudniony dostęp do naturalnego pokarmu matki. I banki mleka częściowo przyszły z pomocą.
Zamknięci na współpracę
- I dlatego nie rezygnujemy z Białegostoku. Chcemy stworzyć tu zaplecze dla dzieci z całego województwa podlaskiego, staramy się o to od kilku lat — dodaje. - Jesteśmy otwarci na propozycje placówek medycznych z całego regionu, na razie bezskutecznie negocjujemy z największą.
- Na przykład było ostatnio w Trójmieście dość niespodziewane zdarzenie. Pani, która obsługiwała od kilku lat bank mleka, zachorowała nagle i zastąpiły ją nowe położne. Nie znały sprzętu w laboratorium — opowiada. - Przeprowadziliśmy je zdalnie przez wszystkie procedury, od momentu uzyskania do wydania mleka. Udało się, bo mamy za sobą 10 lat doświadczenia z obsługi banków mleka i szkolenia personelu.
Wnioski z 10 lat?
- A nie wszystkie mamy pokarm mają. Czasem mają go za mało, czasem muszą o niego zawalczyć. Banki mleka są po to, by małe dzieci i ich mamy w tych trudnych momentach wspierać — przekonuje Danuta Katryńska.
- Z bankami mleka jest jak z krwiodawstwem, one też ratują życie. Dlatego je wspieramy — dodaje. - Jestem przekonana, że w Białymstoku też znajdą się mamy, które podzielą się mlekiem i pomogą chorym maluszkom. Bo na razie, jestem przekonana, nadmiar tego naturalnego i życiodajnego pokarmu marnuje się, jest wylewany w domach do umywalek.
- Przez wiele lat, zabiegając o pierwszy bank mleka w Polsce, stykałam się z dużą dozą sceptycyzmu. Słyszałam: nie da się, nie ma pieniędzy, nie ma lokalu, procedur. Szpitale nie są gotowe na takie laboratoria — podsumowuje dr hab. Aleksandra Wesołowska z Fundacji Banków Mleka Kobiecego, która jest też Kierownikiem Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy regionalnym Banku Mleka w Szpitalu im. św. Rodziny w Warszawie. - Mimo to udało się i za to wielkie wsparcie chcę podziękować ludziom, którzy nam zaufali. A dziś również na podstawie banków mleka prowadzone są w Polce innowacyjne badania naukowe nad mlekiem matki. Analizujemy właściwości, badamy skład kobiecego mleka, analizujemy też korzyści finansowe i kliniczne wdrożenia procedury banku mleka w Polsce.
Białystok wspiera banki mleka w całej Polsce https://www.onet.pl/informacje/bia24pl/bialystok-wspiera-banki-mleka-w-calej-polsce/5yschzq,30bc1058 (dostęp 30.03.2022).