Wróć

Jak efektywnie korzystać z pipet automatycznych i pipetek w codziennych badaniach | Praktyczne wskazówki

Pipeta laboratoryjna to niezastąpione narzędzie w pracy każdego laboranta. Możliwość precyzyjnego odmierzania cieczy jest bowiem niezwykle istotna pod względem powodzenia przeprowadzanych badań laboratoryjnych. Pipety automatyczne i pipetki odgrywają w tym procesie ważną  rolę. Ich właściwe wykorzystanie nie tylko zwiększa efektywność pracy, ale również zapewnia dokładność i powtarzalność wyników, które są fundamentem wiarygodnych badań. Jak dokładnie z nich korzystać, by osiągnąć sukces? O tym przeczytasz poniżej!

Pipety automatyczne i pipetki — co warto o nich wiedzieć?

Praca każdego laboratoranta musi opierać się na skrupulatności i dokładności — a w tym pomagają pipety. Wśród tych podstawowych narzędzi pracy laboratorium najczęściej wyróżnia się pipety automatyczne i pipetki.

Pipety automatyczne: charakterystyka i zastosowanie

Pipety automatyczne są niezastąpione w pracy wymagającej wielokrotnego, precyzyjnego dozowania małych objętości cieczy. Dzięki możliwości regulacji dodawanej objętości, pipety te pozwalają na szybkie i dokładne odmierzanie cieczy w zakresie od kilku mikrolitrów do kilku mililitrów. Ich konstrukcja umożliwia minimalizację ryzyka zanieczyszczenia prowadzonych badań — są one bowiem odporne na promieniowanie UV i chemikalia, a do tego mogą być sterylizowane w autoklawie.
pipety

Pipetki (pipety Pasteura): charakterystyka i zastosowanie

Pipetki, a tak naprawdę pipety Pasteura, są prostszymi narzędziami, które znajdują zastosowanie tam, gdzie nie jest wymagana tak wysoka precyzja. Są to zazwyczaj plastikowe rurki z szerszą górą w formie bańki i cienkim końcem, które pozwalają na przenoszenie i dodawanie niewielkich ilości cieczy. Chociaż nie oferują one możliwości precyzyjnej regulacji dodawanej objętości jak pipety automatyczne, są nieocenione w zastosowaniach, gdzie potrzebna jest duża elastyczność, na przykład przy przenoszeniu próbek między pojemnikami czy dodawaniu reagentów do mieszanin reakcyjnych. Pipetki (jednorazowe) są również często stosowane w procedurach, w których z różnych względów możliwa jest tylko jednorazowa manipulacja daną cieczą.

Choć oba te typy pipet są niezbędne w laboratorium, ich specyficzne zastosowania zależą od wymagań eksperymentalnych. Wybór między tymi narzędziami zależy od specyfiki zadania, a często najlepsze wyniki można osiągnąć poprzez ich komplementarne wykorzystanie.
pipeta laboratoryjna

Pipeta automatyczna: jak z niej korzystać?

Pipety automatyczne składają się z cylindra z tłokiem, końcówki pipetowej oraz mechanizmu umożliwiającego regulację objętości. Zasada ich działania opiera się na precyzyjnym ruchu tłoka wewnątrz cylindra, który umożliwia dokładne odmierzenie żądanej objętości cieczy. Korzystanie z nich jest zatem bardzo proste - wystarczy delikatne operowanie tłokiem.

Jak jednak zrobić to prawidłowo od początku do końca? Wpierw należy zadbać o kalibrację sprzętu - tylko ona zapewni dokładność i precyzję. Proces ten powinien być przeprowadzany zgodnie z zaleceniami producenta, a także z uwzględnieniem wszelkich zaobserwowanych odchyleń w pomiarach. Pipety powinny być również dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane. Ważne jest także unikanie ekspozycji pipety na zmienne temperatury otoczenia czy chemikalia, które mogą uszkodzić jej delikatne komponenty. 

Samo pipetowanie przy użyciu automatycznej pipety powinno opierać się kilku krokach. Pamiętaj, by trzymać pipetę w pozycji pionowej. W pierwszej kolejności zwilż końcówkę pipety, by nie utracić przez parowanie docelowo pobieranej próbki. Następnie przeprowadź test dokładności pipetowania, jednocześnie dbając o naukę płynnego operowania przyciskiem tłoka. Sprawdź, czy pipeta nie jest uszkodzona, a jeśli wszystko w porządku - przejdź do przeprowadzania właściwych badań.
pipeta automatyczna

Jak korzystać w codziennej pracy z pipetek?

Pipeta plastikowa Pasteura jest bardzo prosta w użytku. Z jej pomocą w prosty sposób przeniesiesz niewielkie ilości płynów. Zanim jednak rozpoczniesz pracę, upewnij się, że jest czysta i sucha. Sięgnij po odpowiedni do Twoich potrzeb rozmiar. Aby pobrać ciecz, należy ścisnąć bańkę, a następnie włożyć końcówkę pipety do pobieranej cieczy. Delikatnie rozluźniając ściśniętą bańkę, wpuścisz do wnętrza pipety oczekiwaną ilość substancji. Następnie, wciąż trzymając ściśniętą bańkę, przenieś pipetę do docelowego pojemnika i powoli rozluźnij uścisk, by wpuścić ciecz. I gotowe!

Pipeta: gdzie kupić? Pipeta automatyczna, pipeta Pasteura, ale i pipeta wielomiarowa czy pipeta jednomiarowa — każdą z nich znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Koniecznie sprawdź, co przygotowaliśmy w naszej ofercie!